Začínáme streamovat živé přenosy na zakázku

Během nouzového stavu na jaře 2020 jsem se naučil streamovat bohoslužby na YouTube live pomocí softwarové střižny OBS studio. Cílem bylo stříhat na několik kamer, aby to bylo levné a hlavně aby to fungovalo.

První vlaštovka – livestreamy během jarních pandemických opatření

Nakonec se to povedlo. Streamovalo se z notebooku s Windows, nainstalovaným OBS studiem a zapojeným mix pultem do notebooku přes 3,5 jack (jako line in vstup). Kamery jsme vyřešili poměrně low cost; přes aktivní USB extendery jsem připojil do notebooku na USB vstupy FullHD webkamery Logitech. Konektivita byla řešená přes LTE od T-Mobile.

USB aktivní extender (prodává se 10, 15, 25 m)

Hurá do toho!

Streaming živých přenosů se mi velmi zalíbil. Je to pro mě příjemný relax od programování a zároveň je to dobrá výzva. Je to příjemná kombinace technické realizace a uměleckého smyslu pro volbu kompozice záběrů, střih atd.

Proto jsem se rozhodl, že budu nabízet i livestreamy na zakázku. Nejsem na to sám, kolegu mi dělá nadšený kameraman, který obsluhuje kamery na stativu a techniku kolem videa, zatímco sám sedím u režie a obsluhuju střih a audio.

Výběr technické výbavy

Protože na komerční stremování bych si nemohl lajznout Logitech webkamery (tak jako u provizorních farních streamů). Obraz webkamer se rozhoně kvalitou profi streamům dvakrát neblíží (byť ani není úplně nejhorší, pokud člověk nemá srovnání) musel jsem promyslet jak do streamu připojit v reálném čase běžné digitální kamery.

Nákup nové výbavy

Střižna Blackmagic ATEM Mini

Zrcadlovky mají ve většině případů Mini HDMI výstup, který člověk do PC nepřipojí. Nakonec jsem zvolil HW střižnu Blackmagic ATEM Mini, která stříhá až ze 4 HDMI výstupů v rozlišení 1920×1080. ATEM je připojený do PC přes USB a hlásí se jako (fakt hodně kvalitní) webkamera ve FullHD .

ATEM mini se dá ovládat pomocí HW tlačítek přímo na těle pultíku (tak jak to předvádí paní na oficiální produktové fotce). Druhou možností je softwarové ovládání z PC (to má o něco větší možnosti).

V době nákupu (říjen 2020) jsou všechny střižny ATEM beznadějně vyprodány – obchod s videovýbavou SYNTEX u všech modelů hlásí na cestě 100+ kusů. Podobně jsou na tom i menší prodejci. Jednak jde o parádní koupi, jednak koronavirus (všichni chtějí živé přenosy). Nakonec jsem to vyřešil přes slovenský bazos.sk.

Blackmagic ATEM Mini

Internetová konektivita – router

Abych mohl streamovat z terénu, zakoupil jsem výkonný a drahý router
TP-Link Archer MR600. Ten mi zajišťuje stabilní upload při streamu na LTE od T-Mobile. Zároveň mi poskytuje lokální síť pro ovládání ATEM Mini a dalších síťových zařízení, která si s sebou vezu.

Audio řešení – Soundcraft Notepad 12 FX

Do mixážního pultu může vést buď smíchaný zvuk ze stávajícího nazvučení akce nebo několik vlastních fantomových mikrofonů. Mix má USB rozhraní pro připojení k PC a nahlásí se ve Windows (plug and play) jako externí zvukovka. Pro lepší konfiguraci je možné doinstalovat Soundcraft konfugurační utilitu.

Soundcraft Notepad-12FX – Thomann Česko
Mixážní pult Soundcraft Notepad 12 FX

Vzhůru streamovat

Několik prvních poměrně úspěšných streamů máme za sebou a v hlavě už mám několik nápadů na upgrade své streamingové aparatury.

Návrhy na upgrade do budoucna:

  • záložní linka LTE (zatím slouží jako manuální záloha D-Link LTE router s druhou SIM), do budoucna by to chtělou automaticky překlopit na záložní konektivitu okamžitě při detekované ztrátě snímků
  • zrcadlovky Canon doplnit/nahradit kamerami Blackmagic Cinema
  • ATEM Mini Pro (vylepšená verze ATEMu s multiview náhledem)
  • Blackmagic ATEM Television Studio HD (střižna s 8 vstupy, z toho 4x HDMI a 4x SDI vstup pro profi kamery)

Každopádně už teď jsme připraveni na jakýkoli livestream. Pokud máte zájem o stream za zaváděcí ceny a jste ideálně z Moravy, ozvěte se viz kontakt. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *